👤

Mama observă că dacă ar cumpăra 5 prăjituri ar cheltui cu 10 lei mai mult decât pentru 3 prăjituri. Cât va cheltui dacă ar cumpăra 4 prăjituri?​

Răspuns :

Te salut, Melisa!

Răspuns:  20 lei

Explicație pas cu pas:

  • Metoda grafică

l-------l → prețul unei prăjituri

_____________________________________________________

l-------l-------l-------l → lei costă 3 prăjituri

l-------l-------l-------l-------l-------l → lei costă 5 prăjituri

                          l___10 ___l lei → diferența de preț dintre 5 prăjituri și 3 prăjituri

10 → reprezintă dublul prețului unei prăjituri

  • Aflăm cât costă o prăjitură:

10 : 2 = 5 lei costă o prăjitură

  • Aflăm cât va cheltui pentru 4 prăjituri:

4 × 5 lei = 20 lei costă 4 prăjituri

                       

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari