Răspuns:
Explicație:
m i = 30 g Na
p= 80%
react. cu Cl2
masa de Cl
masa prod. de reactie
mp= p . mi : 100
mp= 80 . 30 : 100 = 24g Na pur
24g xg yg
2Na + Cl2 = 2 NaCl
2.23g 2.35,5g 2. 58,5g
x= 24 . 71 : 46= 37,9= 37,04 g Cl
n= 37,04 g : 71g/moli= 0,52 moli Cl2
y= 24 . 117 : 46= 61,04 g NaCl
n= 61,04g : 58,5g/moli=1,04 moliNaCl
MNaCl= 23 + 35,5= 58,5-------> 58,5g/moli