Salut,
Șarpele are de ieșit complet (cu tot cu coadă) de pe pod, deci are de parcurs lungimea podului (de 20 de metri) și de ieșit complet de la capătul podului, adică alți 4 metri (lungimea șarpelui).
În total distanța de parcurs este d = 20 + 4 = 24 de metri.
Viteza (presupusă constantă) de târâș :-D este v = 2 m/minut.
Știm că în acest caz (deplasare cu viteză constantă) avem relația:
d = v·t, deci:
t = d/v = 24 metri / 2 metri/minut = 12 minute.
Răspunsul este deci:
t = 12 minute = 720 de secunde.
Ai înțeles rezolvarea ?
Green eyes.