2. Sau daca avem NiuRT inloc de p*V, stiind ca niu = 1 mol, R = 8,31 ,iar T = 400K
3. 5*p*V = ? -> stiind ca p = 10^5 * N^2 * m^-2 (Trebuie sa dea 300J conform baremului)
Mai exact nu stiu cum se calculeaza parametrii diferiti. Si as vrea sa stiu cum se face acest lucru si sa ajung la acelasi raspuns ca intr-un barem de la bac. (literar stiu tot).
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!