👤

Determinaţi ce masă (g) de HCl se conţine în 200 ml de soluţie cu partea de masă a substanţei
dizolvate 15% şi densitatea 1,072 g/ml.


Răspuns :

Răspuns:

32,16g HCl

Explicație:

densitatea soluției = masa soluției / volumul soluției

ρ = ms / Vs

ms = ρ × Vs = 1,072 g/mL × 200 mL = 214,4g soluție

concentrația = masa dizolvată × 100 / masa soluției

c = md × 100 / ms

md = c × ms / 100 = 15 × 214,4g / 100 = 32,16g HCl dizolvat

-Mihai

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari