Răspuns :
Răspuns:  alungirea Δl =  0,18 m = 18 cm
Explicație:
Greutatea cubului este forta deformatoare. "Trage" de resort si dezvolta forta elastica
G = Fe
G = mg   Â
m = masa, g ≈10 N/kg = acceleratia gravitationala
Fe = kΔl Â
k = constanta resortului, Δl = alungirea
mg = k Δl
Δl = mg : k
   m = masa cubului = densitate x volum
       densitate = 900 kg /m³
       Volum cub = Latura x Latura x Latura = 0,01 m x 0,01 m x 0,01m = 0,001 m³
  m = 900 kg /m³ x 0,001 m³ = 0,9 kg
Δl = 0,9 kg x 10 N/kg : 50 N /m = 0,18 m = 18 cm
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!