👤

sa se afle cat costa un kg de faina stiind 5kg de faina si 6 litri de ulei costa 318 lei iar 10 kg de faina si 6 litri de ulei costa 408 lei.​

Răspuns :

5kg făina…..6l ulei….318 lei
10kg făina….6l ulei….. 408 lei
Din a doua scadem prima și obținem
5kg făina=408-318=90 lei
1kg Făina=90:5=18