👤

calculati masa sarii obtinute la interactiunea a 4,48l de amoniac cu HNO3​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

4,48L NH3

react, cu HNO3

masa de sare obt.

n= 4,48L : 22,4L/moli= 0,2moli NH3

 

0,2moli                    xmoli

NH3 + HNO3= NH4NO3

1mol                    1mol

x= 0,2 moli NH4NO3

m= n .M

M= 2.14 + 4 + 3.16=80--------> 80g/moli

m= 0,2moli .80g/moli= 16 g NH4NO3

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari