👤

dau 100 puncte

se ard 2t carbune cu un continut de 60% carbon.
Calculati:
a) cantitatea de oxigen necesara arderii b) volumul gazului obtinut in conditii normale

se dau: Ac=12, Ao=16​


Răspuns :

Răspuns:

100kgcarbune........60kgpur carbune

2tcarbune..........m carbune pur

m carbune = 2x60/100 = 1,2 tone carbune

MC=12Kg/kmol

MO2=2x16=32kg/kmol

12kg.........32kg........22,4l

C     +         O2   →   CO2

1200kg........xkg........y l

x = 3,2 tone O2

V c.n = 22,4 l

y = 2,24x10² m³ CO2 = 224 m³ CO2

Explicație:

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari