👤

2. O căciulă, un fular și o pereche de mănuși au costat împreună 109 lei. Căciula a costat cu 17 lei mai mult decât mănușile și cu 35 de lei mai mult decât fularul. Cât a costat fiecare produs? va rogggg cât mai repede se poate dau coroana​

Răspuns :

Răspuns:

35+17=? =costul fularului

109+17+?=? costul produselor

Metoda grafică:

  • |_____|_____|....... |
  • 6 mai mult^|
  • 3×p=109
  • 109:3
  • R=36