👤

calculeaza masa de oxid metalic obtine daca se consuma 144 g mg



va rog repede dau coroana


Răspuns :

Răspuns:

MMg=24g/mol

MMgO=24+16=40g/mol

2x24g..............2x40g

2Mg + O2 → 2MgO

144g.................xg

x=144x2x40/2x24=240gMgO

Explicație:

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari