Te salut!
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Plan
1) Câți lei costă cele 10 kg de bomboane din cele trei pungi?
24 lei + 36 lei + 60 lei = 120 lei costă cele 10 kg de bomboane
2) Câți lei costă un kg de bomboane?
120 : 10 = 12 lei costă un kg de bomboane
3) Câte kg de bomboane se află în fiecare pungă?
24 : 12 = 2 kg de bomboane se află în prima pungă
36 : 12 = 3 kg de bomboane se află în a doua pungă
60 : 12 = 5 kg de bomboane sunt în a treia pungă
#copaceibrainly