👤

300 de grame de fistic costa 80 de lei cat costa un kilogram.

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

1 kg = 1000 g

300 g........................80 lei

1000 g.....................80*1000/300 = 266,(6) lei

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

300g............80 lei

1000g.........xlei

___________

x=80×1000:300

x=266,66 (lei)

CstOana