👤

ce putere dezovolta un om cu masa de 73,5 kg care se urca in 3 minute la o inaltime de 18 metri ​​

Răspuns :

Răspuns:

Aplicam formula pentru Lucrul mecanic al greutatii

L = G × h = 73,5 kg × 10 N/kg × 18 m = 13 230 J

P = L / t = 13 230 J / 180 s = 73,5 W (Watts)