👤

Un produs costa 360de lei.Determinați prețul produsului după o scumpire cu15%

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

115/100×360=414 lei costă produsul după scumpire

15% din 360 = 15/100 × 360 = 15/10 × 36 = 3/2 × 36 = 3 × 18 = 54 ( cu 54 lei s-a scumpit produsul)

360 + 54 = 414 (pretul dupa scumpire)