👤

Dacă în 75 g solutie de sare cu concentratia 2% se dizolva 5 g sare ce concentratie va avea solutia finală?​

Răspuns :

Răspuns: c = 8,125%

Explicație:

c = md x 100 : ms

in solutia data, cu masa ms = 75 g si c = 2% avem dizolvata o cantitate md = c x ms : 100 = 2 x 75 : 100 = 1,5 grame sare

Adaugam 5 grame si md va creste la 1,5 + 5 = 6,5 grame

Masa solutiei creste si ea la valoarea ms =  75 + 5 = 80 grame

concentratia finala c = 6,5 x 100 : 80 = 8,125 %

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari