👤


1. Mama observă că dacă ar cumpăra 5 prăjituri ar cheltui
cu 10 lei mai mult decât pentru 3 prăjituri. Cât va cheltui
dacă ar cumpăra 4 prăjituri?
2. O carte costă cât trei caiete. Un caiet costă cu 2 lei mai mult
decât o radieră. O radieră costă 3 lei.
Cât vor costa o carte şi două caiete?​


Răspuns :

Explicație pas cu pas:

fgfrhnf5yjjiurdsxvjlllgyj.

Răspuns:

5 p=3p+10 5p-3p=10 2p=10 1p=10/2=5 lei

deci 2prajituri=10lei

3prajituri =15 lei

4prajituri=20lei

5prajituri=25lei

verificare 25 leipt 5prajitiri-15 lei pt 3prajituri=10lei cheltuiti în plus

1c=3ca

1ca=1r+2

1r=3lei

unde am notat 1c =carte

ca=caiet

r=radieră

înlocuim r=3 in a 2a relație și vom afla cat costa 1caiet

1ca=3+2=5lei 2ca=2x5lei=10lei

1c =3*5=15lei va costa 1carte

1cartr și 2caiete =15+10=25lei

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari