👤

Cifra de afaceri este de 100.000 u.m, iar costul total este de 80.000 u.m.Cu cat trebuie redus costul peentru ca rata profitului in functie de cifra de afaceri sa creasca cu 10%, in conditiile in care cifra de afaceri se mentine constanta?
a. 4000 u.m
b. 2000 u.m
c. 8000 u.m
d. 6000 u.m


Răspuns :

Profitul(P) reprezintã ceea ce îi rãmâne agentului economic dupã efectuarea cheltuielilor (CT) deci P=100000-80000=20000 um.

Rata profitului se determinã ca raport procentual între profit È™i cifra de afaceri (CA):

[tex]R=\frac{P}{C.A}*100=\frac{20000}{100000} *100= 20[/tex] %

Pentru a creÈ™te R cu 10 % ins ca devine 22% ( 2% crestere din 20 % inseamnă 10%) =>  22%=[tex]\frac{P}{100000}[/tex] => P=22000 um

CA-P = CT=78000 um .

Deci costul trebuie redus cu 2000 um. Răspuns corect B.

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari