Răspuns :
Răspuns:
sa iti dau un exemplu :
densitate aluminiu = 2700 kg /m³
1 kg = 1000 grame
1 m³ = 100 cm x 100 cm x 100 cm = 1000000 cm³
2700 kg /m³ = 2700 000 g : 1000 000 cm³
faci impartirea si rezulta 2,7 g /cm³
[ cel mai usor - ca sa nu te pierzi in zecimale, invata densitatea apei si compari cu ea
1 g /cm³ = 1 kg /dm³ = 1000 kg /m³
daca stii asta, iti va fi usor cu oricare, prin analogie ]
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!