👤

Să se calculeze viteza unui mobil care parcurge distanța de 20 de km în 10 minute ​

Răspuns :

(nu sunt sigur de ce răspund, dar încerc)

deci,

transformam minutele în ore:

10 minute = 1/6h

viteza =

[tex] \frac{20km}{ \frac{1}{6} h} = 20 \times 6 = 120 \: \frac{km}{h} [/tex]

sper sa fie bine!!