👤

calculati masa unui cub din aluminiu cu latura de 5 cm stiind ca densitatea aluminiului este 2700 kg/m3

2)sa se afle densitatea materialului din care este confectionat un cub cu latura de 10 cm si masa de 1950 g.Transformati rezultatele si in unitatea din SI


Răspuns :

1)

densitatea=masă/volumul

masa=densitatea•volumul

densitatea=2700 kg/m³=2,7 g/cm³

volum=270cm³

masa=2,7 g/cm³ •270cm³=729 g=0,729kg

2)

densitatea=masa/volumul

masa=0,975kg

volumul=|x|x|=|³

I=5cm=0,05m

V=0, 05³=0,000 125 m³

densitatea=0,975 kg/0,000 125m³=7800 kg/m³

I=m=100cm

I m³=100cm•100cm•100cm=1.000.000=7800kg\m³=7800/1.000.000=0,0078kg/cm³=7,8 g/cm³