👤

ce masa are un corp de plumb cu volumul de 100mm³ cunoscanduse densitatea plumbului de 11,3g cm³​

Răspuns :

Răspuns: masa = 1,13 grame

Explicație:  

densitatea = masa : volum

stim densitate = 11,3 g /cm³

         Volum = 100 mm³ = 0,1 cm³

[ 1 cm = 10 mm

 1 cm³ = 10 mm x 10 mm x 10 mm = 1000 mm³

100 mm³ = 1 cm³ : 10 = 0,1 cm³  ]

masa = densitate x volum = 11,3 g /cm³ x 0,1 cm³ = 1,13 g

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari