Răspuns :
Răspuns:
1. 1 mol Al ............27 g Al
x moli Al ..........2,7 g Al
x = 2,7 * 1 / 27 = 0,1 moli Al
2. 1 mol Al ........ 27 g Al .............. 6,023 * 10^23 atomi
0,027 g Al ...............x
x = 0,027 * 6,023 * 10^23 / 27 = 6,023 * 10^20 atomi Al
Răspuns:
Explicație:
100 g Al Al Z=13-----> 13e , 13p
e Al = ?
n = m : M
n= 100g : 27g/moli=3,7 moli Al
1mol Al ---------6,022.10²³atomi Al ---------13 . 6,022.10²³e
3,7moli Al -------------------------------------------------x e
x= 3,7 . 13 . 6,022. 10²³ e =289,65 .10 ²³e
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!