Răspuns :
Răspuns: R₂ = 10 R₁, R₂ este de 10 ori mai mare decat R₁
Explicație:
rezistenta unui conductor este R = ρ L / S
ρ = rezistivitatea ( nu ne trebuie in problema, dar trebuie scrisa)
L = lungimea conductorului
S = sectiunea
primul conductor are R₁ = ρ L₁ / S₁
al doilea, are R₂ = ρ L₂ / S₂
R₂ are alta lungime si alta sectiune, dar il putem compara cu primul :
L₂ = lungimea de doua ori mai mare, deci L₂= 2 L₁
S₂ = sectiunea celui de al doilea e de 5 ori mai mica = S₁ / 5
inlocuim :
R₂ = ρ L₂ / S₂ = ρ 2L₁ / (S₁/5) = ρ 2L₁ x 10 / S₁ = ρ 10L₁ / S₁
am exprimat valoarea celui de al doilea rezistor prin valorile primului... acum putem face raportul, sa vedem care e mai mare :
R₁ / R₂ = (ρ L₁ / S₁) : (ρ 10 L₁ / S₁) = 1 : 10
R₂ = 10 R₁, R₂ este de 10 ori mai mare decat R₁
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!