👤

Pt 5 kg de portocale și 7 kg de banane sau platit 50 lei iar pt 1 kg de portocale și 9 kg de banane sau platit 48 lei Afla prețul unui kg de portocale și și un kg de banane

Va rog prin metoda comparației va rog dau coroana pls


Răspuns :

Răspuns:

aşaaa

5kg porticale..........7kg banane.......50 lei

1kg portocale.........9kg banane.......48 lei/×5

5kg portocale........45kg banane.....240lei

-if portocale..........38kg banane.......190lei

190:38=5

5kg portocale......7kg×5........50lei

5kg portocale......35.......50

50-35=15

15:5=3

3 lei un kg de protocale

si 5 lei un kg de banane

sper ca te am ajutat:D