👤

la o cantină sau cumpărat între o zi 38 de pahare de iaurt și 14 pahare de smântână pentru care sau plătit 132 RON iar în altă zi sau cumpărat 36 de pahare de iaurt și șapte pahare de smântână pentru care sau plătit 100 RON Cât costă un pahar de Aur Dacă unul de smântână rezolvă problema folosind operația de împărțire pentru egalizarea unei mărimi din problemă pentru a o aduce la același termen prin împărțire metoda comparativă
va rog mult dau coroana
♥️​


La O Cantină Sau Cumpărat Între O Zi 38 De Pahare De Iaurt Și 14 Pahare De Smântână Pentru Care Sau Plătit 132 RON Iar În Altă Zi Sau Cumpărat 36 De Pahare De I class=

Răspuns :

Salut!

Răspuns:

38 pahare iaurt......14 pahare smantana....132

lei

36 pahare iaurt......7 pahare smantana…......100

lei |×2

72 pahare iaurt.......14 pahare

smantana......200 lei

38 pahare iaurt.......14 pahare

smantana......132 lei

Scadem cele doua relatii

.68 lei

1 pahar smantana = [132-(38×2)]:14 =

= (132-76):14 =

34 pahare iaurt..........//.

1 pahar iaurt = 68:34 = 2 lei

56:14 =

=4 lei

1 pahar iaurt costa 2 lei

1 pahar smantana costa 4 lei

Răspuns:

38 pahare iaurt......14 pahare smantana.......132 lei

36 pahare iaurt.......7 pahare smantana.......100 lei/x2

si avem in a doua linie:

72 pahare iaurt......14 pahare smantana.....200 lei.

Acum din a doua linie o scadem pe prima:

72 pahare iaurt - 38 pahare iaurt = 200-132

34 pahare iaurt = 68 lei/:34

un pahar cu iaurt = 2 lei

Introducem in a doua linie:

36x2+ 7 pahare smantana = 100

7 pahare smantana = 100-72

7 pahare smantana = 28/:7

un pahar cu smantana = 4 lei.

Explicație pas cu pas: