👤

ce greutate are un cub de sticla cu densitatea de 2,5g/cm si latura de 40mm?VA ROG DAU COROANA​

Răspuns :

Răspuns:  G = 1,6 Newton

Explicație:  

Greutatea = mg

              g = acceleratia gravitationala ≈ 10 N /kg

masa o aflam folosind dimensiunile si densitatea

densitatea = masa : Volum,

masa = densitate x volum

            densitate = 2,5 g /cm³

            Volum cub = L x L x L = 4 cm x 4 cm x 4 cm = 64 cm³

masa cub = 2,5 g /cm³ x 64 cm³ = 160 grame = 0,16 kg

Greutate = mg = 0,16 kg x 10 N /kg = 1,6 Newton

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari