👤

Care este volumul unui corp din plumb cu masa de 545 g?
plumb=11350​


Răspuns :

Răspuns:

masa este de 7658 g

Explicație:

sucess!!!

Răspuns: V = 48 cm³ = 0,000048 m³

Explicație:

masa = 545 grame

densitate Pb = 11 350 kg /m³ = 11,35 g /cm³

V = ?

stim ca densitatea = masa : Volum

Volum = masa : densitate = 545 g : 11,34 g /cm³ = 48,06 cm³ = 0,000048 m³