Răspuns :
Răspuns: densitate piatra = 2,88 g /cm³
Explicație:
densitatea pietrei = masa : Volum
volumul pietrei este diferenta de volum masurata inainte si dupa scufundarea pietrei in cilindru :
V piatra = 75 ml - 30 ml = 45 ml
1 ml = 1 cm³, deci Volumul pietrei = 45 cm³
Masa pietrei este diferenta dintre masa totala a cilindrului si masa cilidrului si a apei
Masa totala = 250 g
Masa apei = Volum apa x densitate = 30 cm³ x 1 g /cm³ = 30 grame
Masa cilindru gol = 90 grame
masa piatra = 250 g - 90 g - 30 g = 130 grame
densitate piatra = m /V = 130 g : 45 cm³ = 2,88 g /cm³
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!