Răspuns :
se da:. Rezolvare
m(H2O)=32g. n-? 1.8 mol
——————. H2+O2--->2H2O
n(H2)-? 1 mol. 2 mol
1)M(H2O)=1×2+16=18g/m
2)n(H2O)=m/M=32g/18g/mol≈1.8mol
3)n(H2)=1.8mol×1mol/2 mol=0.9mol
Rs:n(H2)=0.9mol
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!