Răspuns :
Răspuns: 72 km/h = 20 m/s
Explicație:
1 km = 1000 m
1 h = 60 min = 3600 sec
72 km/ h = (72 x 1000 m) / 3600 s = 72000 m / 3600 s = 20 m/s
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!