Răspuns :
Răspuns: masa unei alice = 1,356 grame
Explicație:
Volumul de lichid dezlocuit de un corp reprezintă volumul corpului scufundat
100 de alice dezlocuiesc 12 cm³ de apa, deci volumul tuturor
alicelor este de 12 cm ³
Volumul unei singure alice este
V₁ = 12 /100 cm³ = 0,12 cm³
Pentru a determina masa, ne folosim de densitate si volum
cautam densitatea in tabel si gasim :
densitatea plumbului = 11 300 kg / m³ = 11,3 g / cm³
densitatea = masa / volum
masa = densitatea x volum
volumul unei alice = 0,12 cm³
masa unei alice = 11,3 g/ cm ³ x 0,12 cm³ = 1,356 grame
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!