👤

Uleiul dintr o Oliviera are greutatea de 10 N și densitatea 0,8 kg/l
Se cere masa de ulei în Kg și volumul lui în m cub​! Va rog este urgent dau coroana!!!!


Răspuns :

Răspuns:

G = 10 N

ro = 0,8 kg/l

a) G = m × g => m = G/g = 10 N / (10N/kg) = 1 kg.

b) 0,8 kg/l = 0,8 kg/dm^3 = 800 kg/m^3

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari