👤

Calculati masa de solutie de acid azotic de concentratie 63% necesara pentru a reactiona cu o masa de zinc in scopul obtinerii a 20 de moli de hidrogen, daca are loc reactia:
zinc+ acid azotic = azotat de zinc + hidrogen


Răspuns :

Răspuns:

C=63%

nH2=20moli

msHNO3=?

        2moli.............................1 mol

Zn + 2HNO3 → Zn(NO3)2 + H2↑

         x moli.............................20moli

x=20x2/1=40moli HNO3

MHNO3=1+14+3x16=63g/mol

n=m/M

m=nxM=40x63=2520g

md=2520g

C=mdx100/ms

ms=mdx100/C=2520x100/63=4000gHNO3

Explicație:

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari