👤

completeaza tabeluuuuuu​

Completeaza Tabeluuuuuu class=

Răspuns :

Răspuns:

12 bucăți - 27 lei

4 bucăți - 9 lei

40 bucăți - 90 lei

Explicație:

problema se poate rezolva în doua moduri:

1. imparti pe 27 la 12 și afli prețul per bucata

2. aplici regula de trei simpla

1. 27 : 12 = 2,25

4 × 2,25 = 9

40 × 2,25 = 90

2.

12 bucăți .......... 27 lei

4 bucăți ............ x

[tex]x = \frac{4 \times 27}{12} = 9[/tex]

12 bucăți........... 27 lei

40 bucăți ......... y

[tex]y = \frac{40 \times 27}{12} = 90[/tex]