completeaza tabeluuuuuu

Răspuns:
12 bucăți - 27 lei
4 bucăți - 9 lei
40 bucăți - 90 lei
Explicație:
problema se poate rezolva în doua moduri:
1. imparti pe 27 la 12 și afli prețul per bucata
2. aplici regula de trei simpla
1. 27 : 12 = 2,25
4 × 2,25 = 9
40 × 2,25 = 90
2.
12 bucăți .......... 27 lei
4 bucăți ............ x
[tex]x = \frac{4 \times 27}{12} = 9[/tex]
12 bucăți........... 27 lei
40 bucăți ......... y
[tex]y = \frac{40 \times 27}{12} = 90[/tex]