Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
490g sol. H2SO4 , c= 20%
react. cu BaCl2
g,moli prod. de react.
md H2SO4= c . ms : 100
= 20 . 490 : 100
=98g H2SO4
98g xg yg
H2SO4 + BaCl2= BaSO4 + 2HCl
98g 233g 2.36,5g
x= 98 . 233 : 98= 233 g BaSO4
n= m : M
n= 233g : 233g/moli= 1mol BaSO4
y= 98 .73 : 98= 73g HCl
n= 1mol HCl
M H2SO4= 2 + 32 + 4.16=98------> 98g/moli
MBaSO4= 137 + 32 + 4.16= 233------> 233g/moli
MHCl= 1 +35,5=36,5------> 36,5g/moli
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!