Răspuns :
Vs(RbOH) = 220 mL = 0,22L
cM = n / Vs → n = cM × Vs(RbOH) = 6 mol/L × 0,22L = 1,32 mol RbOH
ρ = ms / Vs → ms = ρVs(NH₄NO₃) = 1,11 g/cm³ × 200 mL = 222g soluție de azotat de amoniu
c / 100 = md / ms → md = c × ms / 100 = 9 × 222 / 100 = 19,98g NH₄NO₃
M(NH₄NO₃) = 2A(N) + 4A(H) + 3A(O) = 2 × 14 + 4 × 1 + 3 × 16 = 80 g/mol
n(NH₄NO₃) = 19,98g / 80 g/mol ≈ 0,25 mol
RbOH + NH₄NO₃ → NH₃↑ + H₂O + RbNO₃
n(RbOH) : n(NH₄NO₃) = 1 : 1 → RbOH este în exces și vom face calculele în funcție de azotatul de amoniu
1 mol NH₄NO₃.....1 mol NH₃
0,25 mol NH₄NO₃.....y g NH₃
y = 0,25 mol NH₃
Consider că se cere volumul în condiții normale de presiune și temperatură.
V(NH₃) = n(NH₃) × Vm = 0,25 mol × 22,4 L/mol = 5,6L
-Mihai
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!