👤

VĂ ROG AJUTAȚI-MĂ VĂ DAU CORONA ȘI 20 PUNCTE!!!!

VĂ ROG AJUTAȚIMĂ VĂ DAU CORONA ȘI 20 PUNCTE class=

Răspuns :

Răspuns:

preț 2.25 lei

costul 9lei

costul 90

Bună! Pentru a rezolva la fiecare întâi rezolvi asa

-27:12=2,25(costul pentru o bucata)

(Practic acum ai aflat câți lei sunt pentru o bucata)

La 4 bucăți faci:

-4×2,25=9(costul la 4 bucati)

La 40 bucăți faci:

-40×2,25=90(costul la 40 bucati)

Dacă nu înțelegi în modul acesta scrii asa:

12(bucati)-->27(lei)

4(bucati)-->9(lei)

40(bucati)-->90(lei)