VĂ ROG AJUTAȚI-MĂ VĂ DAU CORONA ȘI 20 PUNCTE!!!!

Răspuns:
preț 2.25 lei
costul 9lei
costul 90
Bună! Pentru a rezolva la fiecare întâi rezolvi asa
-27:12=2,25(costul pentru o bucata)
(Practic acum ai aflat câți lei sunt pentru o bucata)
La 4 bucăți faci:
-4×2,25=9(costul la 4 bucati)
La 40 bucăți faci:
-40×2,25=90(costul la 40 bucati)
Dacă nu înțelegi în modul acesta scrii asa:
12(bucati)-->27(lei)
4(bucati)-->9(lei)
40(bucati)-->90(lei)