👤

un litru de ulei are masa de 820g.determinati densitatea uleiul.​

Răspuns :

Răspuns: ρ = 820 kg /m³

Explicație:

densitatea = masa : volum

                      masa = 820 g = 0,82 kg

                      volum = 1 litru = 1 dm³ = 0,001 m³

ρ = m : V = 0,820 kg : 0,001 m³ =  820 kg /m³

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari