👤

Determina ce volum de aer este necesa pentru pentru a arde toluen cu masa de 18,4g

Răspuns :

18,4 g V L

C7H8 + 9O2 = 7CO2 + 4H2O

92 9x22,4

V = 18,4×9×22,4/92 = 40,32 L O2

V.aer =5V.O2 = 5x40,32 = 201,6 L aer

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari