Răspuns :
Răspuns: deplasarea = 264 km ,
viteza medie = 44 km /h
Explicație:
viteza = distanta : timp
salupa se deplaseaza 2 ore cu v = 60 km/h
d₁ = v₁ x t₁ = 60 km/h x 2 h = 120 km
salupa se mai deplaseaza timp de 4 ore cu viteza de 36 km/h
d₂ = v₂ x t₂ = 36 km/h x 4 h = 144 km
d₁ + d₂ = 120 km + 144 km = 264 km
viteza medie pe traseu = distanta totala : timpul total
distanta totala = d₁ + d₂ = 264 km
timpul total = t₁ + t₂ = 2 h + 4 h = 6 h
v m = 264 km : 6 h = 44 km/h
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!