👤

Ce corp are energie cinetică mai mare o bilă de 10 g mișcându-se cu 2 m/s sau una de 20 g mișcându-se cu 1m/s?


Răspuns :

E c1= m 1•v 1^2 supra 2=10^-2•2 supra 2=

2•10^-2

E c2=m2•v2^2=2•10^-2•1^2 supra 2 =10^-2

coroana va rog