Cine mă ajută va rog

Răspuns:
1. md=40g
m apă=40g
ms=md+ma apă=40+40=80g
C=mdx100/ms=40x100/80=50%
2.
ms1=200g
C1=10%
md=C1xms1/100=10x200/100=20g
ms2=md +m apă=20+200g=220g
C2= mdx100/ms2=20x100/220=9,09%
Explicație: