Răspuns:
141,2g
Explicație:
S + H₂ → H₂S
M(H₂S) = 2A(H) + A(S) = 2 × 1 + 32 = 34 g/mol
n(H₂S) = 120g / 34 g/mol ≈ 3,53 mol
1 mol S.....1 mol H₂S
x mol S.....3,53 mol H₂S
x = 3,53 mol S
m(S) = 3,53 mol × 32 g/mol = 112,96g S pur
p = mp × 100 / mi → mi = mp × 100 / p = 112,96g × 100 / 80 = 141,2g S impur
-Mihai