👤

va rog sa ma ajutati cu aceasta pb la fizica. mulțumesc
5 va rog ​


Va Rog Sa Ma Ajutati Cu Aceasta Pb La Fizica Mulțumesc5 Va Rog class=

Răspuns :

Răspuns: Aluminiu

Explicație:

stim masa = 1,62 kg , Volum = 600 cm³ = 0,000600 m³

din aceste date putem calcula densitatea ρ = m : V

ρ = 1,62 kg : 0,000600 m³ = 2 700 kg /m³

Acum ne uitam in tabelul de densități si aflam ca aceasta valoare este specifica metalului numit Aluminiu

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari