👤

Câți electroni se găsesc în 3g C. ​

Răspuns :

1 mol de C conține 6×6,022×10²³ electroni.

C are masa A = 12 g/mol.

12 g ... 6×6,022×10²³ electroni

3 g ... x electroni

x = 6×6,022²³×3÷12 = 1,505×10²³ electroni

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari