👤

un obiect costa 100 lei,se scumpeste cu 10%,pretul nou este_?​

Răspuns :

calculăm 10% din prețul obiectului

[tex] \frac{10}{100} \times 100 = 10[/tex]

se scumpește cu 10% (adunam 10%)

[tex]100 + 10 = 110(pretul \: nou)[/tex]

Răspuns:

100%+10%=110% ;   100*110/100=110;

Explicație pas cu pas:

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari