Răspuns :
Răspuns: v = 44,7 m/s
t = 2,23 secunde
Explicație:
Energia potentiala a corpului aflat la inaltimea h se transforma treptat in energie cinetica. Energia cinetica este maxima la momentul impactului cu solul. Daca nu exista frecare ( caz ideal), avem egalitatea:
a)
E potentiala = E cinetica
Ep = mgh
Ec = mv²/2
mgh = mv²/2
masa se simplifica
gh = v²/2
v² = 2gh = 2 x 10 m/s² x 100 m = 2 000 m²/s²
v = √(2000 m²/s²) = 44,7 m/s [ viteza este doar pozitiva, varianta negativa a radicalului " - 44,7" nu intra in discutie]
b) stim ca v = d : t
t = d : v = 100 m : 44,7 m/s = 2,237 secunde
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!