👤

74. Care este hidrocarbura care conține
85,71% C şi care are densitatea de 1,1382g/1
la 27° C şi 1 atm.?
a. C2H4
b. C3H6
c. C6H6
d. C2H2
e. CH4



Răspuns :

Masa C2H4=2*12+4*1=28g/mol
Daca in 28g C2H2…………24gC
100g………………….xg
X=2400:28=85,71
Rasp a
……………………………………………………………
Vezi imaginea ANA6630
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari