👤

o tableta costa 360 de lei. dupa reducere de 30% pretul tabletei va fi egal cu?​

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

360-30%=252..........

Explicație pas cu pas:

100%................360lei

30%................. x lei

x= 30·360/100 (se simplifica 30 cu 100)

x= 3·360/10 (se simplifica 360 cu 10)

x= 3·36

x=108